Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat

YARGITAY: DAHA FAZLA KUSURLU OLAN EŞ DE BOŞANMA DAVASI AÇABİLİR! - 30/06/2010

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, boşanma davası açabilmek için tamamen kusursuz ya da az kusurlu olmaya gerek olmadığını, kusuru daha fazla olan eşin de boşanma davası açabileceğini belirtti. Daire, ancak boşanmaya karar verebilmesi için davalının az da olsa kusurunun bulunduğunun tespit edilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, boşanma davası açabilmek için tamamen kusursuz ya da az kusurlu olmaya gerek olmadığını, kusuru daha fazla olan eşin de boşanma davası açabileceğini belirtti. Daire, boşanmaya karar verebilmesi için davalının az da olsa kusurunun bulunduğunun saptanması gerektiğine hükmetti.

 

İstanbul`da yaşanan olayda, davcı koca karısından boşanma istemiyle Kartal 3.Aile Mahkemesine dava açtı. Başvuruyu değerlendiren mahkeme, evlilik birliğinin, devamı eşlerden beklenmeyecek derecede ve temelinden sarsıldığını belirterek çiftin boşanmasına karar verdi.

 

Bunun üzerine kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, toplanan delillerde davacı kocanın başka kadınla gayri resmi olarak karı koca hayatı yaşadığının ve birlik görevini yerine getirmediğinin belirlendiğini bildirdi. Daire kararında, ayrıca olayda davalı kadının herhangi bir kusurunun olmadığı da vurgulandı. Daire, fiili ayrılığın da başlı başına boşanma nedeni olarak kabul edilemeyeceğinin altını çizdi.