Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat

YARGITAY`DAN: 16 YAŞINDAKİ EVLİLİĞE OLAĞANÜSTÜ DURUM ŞART! - 30/06/2010

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, 16 yaşındaki kız çocuğunun evlenmesine izin veren yerel mahkeme kararını bozdu. Yargıtay kararında, 'olağanüstü hallerin gerçekleşmesi ve çok önemli bir sebep olması durumunda 16 yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. Olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir' denildi.   

Nazilli Aile Mahkemesi, 16 yaşındaki Ü. C.'nin evlenmesine izin verdi. Ancak Adalet Bakanlığı yerel mahkemenin kararına 'kanun yararına bozulması' talebiyle itiraz etti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı sunduğu tebliğnamede bakanlığın önerisine katılarak kararın bozulmasını istedi. Davanın temyiz görüşmesini yapan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi ise yerel mahkemenin kararını bozdu.

Dairenin bozma kararında, 1 Ocak 2002'de yürürlüğe giren Türk Medeni Kanunu'nun 124. maddesinde hakimlerin ancak 'olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebep' ile 16 yaşını doldurmuş erkek veya kadının evlenmesine izin verilebileceğinin öngörüldüğü belirtildi. Daire, ayrıca hakimlerin olanak bulduğu durumlarda karar vermeden önce anne ve babanın görüşünün de alınabileceğine işaret etti. Kararda, evlenmesi istenen Ü.C.'nin dava tarihinde 16 yaşını doldurmadığının da anlaşıldığı ifade edildi. Yargıtay, Aile Mahkemesi'nin evlenme izni verdiği ve ailelerin de rıza gösterdiği evliliğin Medeni Kanun gereğince geçersiz olduğunu vurguladı. Yargıtay, kararında 'Mahkemece, davacının anne ve babasının dinlenmesine yönelik olarak hiçbir işlem yapılmaksızın, Türk Medeni Kanununun 124/2. maddesine aykırılık teşkil edecek şekilde eksik inceleme ve araştırma ile evlenmeye izin verilmesi usul ve yasaya aykırı bulunmuştur' denildi.