Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat

YARGITAY'DAN: VÜCUDU OKŞAYARAK TACİZ ETMEK ŞİKAYETE BAĞLI BASİT CİNSEL SALDIRI SUÇUNU OLUŞTURUR! - 23/12/2010

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, birlikte alkol aldığı kadının vücudunu okşayarak taciz eden adama yönelik yerel mahkemenin verdiği mahkumiyet kararını bozdu. Daire, bu şekilde yapılan tacizin `şikayete bağlı, basit cinsel saldırı` suçunu oluşturduğunu ve kadının şikayetinden vazgeçtiği için kamu davası açılamayacağını kaydetti.

 

Davaya konu olan olayda, davacı kadın birlikte alkol aldığı davalı tarafından taciz edildiği iddiasıyla şikayetçi oldu. Antalya 8. Asliye Ceza Mahkemesi, söz konusu şikayeti inceleyerek davalı M`nin mahkumiyetine karar verdi.

 

Bunun üzerine yerel mahkeme kararı temyiz edildi. Davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 5. Dairesi, birlikte alkol aldıktan sonra gece kadının evinde kalan sanığın, sabaha karşı uyumakta olan kadının yatağına girerek vücudunu okşamak suretiyle gerçekleştirdiği eyleminin, Türk Ceza Kanunu`na göre `şikayete bağlı, basit cinsel saldırı` suçunu oluşturduğunu ifade etti. Kadının daha sonra mahkemeye verdiği dilekçeyle şikayetinden vazgeçtiği anımsatan Daire, kamu davasının düşmesi gerektiğini belirterek, yerel mahkeme kararını bozdu.

 

Habere konu olan Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin 2008/3696 E. 2008/4127 K. sayılı içtihadının programımızda mevcut olduğunu belirtmek isteriz.