Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat

YARGITAY'DAN KENDİSİNİ ÖLÜMDEN KURTARMAK İÇİN CİNAYET İŞLEMEK ZORUNDA KALAN SANIK HAKKINDA CEZA VERİLMESİNE YER OLMADIĞINA DAİR KARAR! - 11/02/2011

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, önce üvey oğlunun dayak ve tecavüz saldırısından, ardından kızını ve kendisini ölümden kurtarmak için cinayet işlemek zorunda kalan kadına hiçbir ceza verilmemesi gerektiğini bildirdi.

Davaya konu olayda kocası öldükten sonra, kendisinden beş yaş küçük üvey oğlu ve kızıyla birlikte yaşayan N... Ö.., esrar içmiş ve alkollü bir halde evin kapısını çalan üvey oğluna kapıyı açtıktan sonra üvey oğlunun küfürleriyle karşılaştı. Üvey oğlu, daha sonra da "Benim karım olacaksın, seni seviyorum. Bunca yıl senin için evlenmedim ve babamın ölümünü bekledim. Senin kızını da sinkaf ederim" diye bağırıp, daha sonra da N... Ö...'nün üzerine atlayarak burnuna yumruk attı. N... Ö...'nün burnu kırılmasına rağmen vurmaya devam etti. Ardından da tecavüz etmeye kalkıştı. N... Ö... bir çabayla kendini kurtardı ve korunmak için mutfaktan ekmek bıçağını aldı. Ancak üvey oğlu yine saldırınca, karnından bıçakladı. Üvey oğlu yere düştüğü sırada kızı uyandı ve annesinin yanına koştu. Bıçak darbesinden sonra yerinden doğrulan üvey oğlu, "Sizi öldüreceğim" diyerek yatağın altında içinde üç mermi olan tabancasını almak için odaya gitmeye kalkıştı. Bunun üzerine N... Ö... üvey oğlunu 32 bıçak darbesiyle öldürdü.

N... Ö...  B.. 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanarak önce müebbet hapis cezasına mahkum oldu, ardından 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 29. maddesine göre "haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddet veya şiddetli eylemin etkisi altında suç işlendiği" gerekçesiyle cezası 15 yıl hapse çevrildi. N... Ö... 'nün avukatı tarafından karar Yargıtay'a taşındı.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, önce üvey oğlunun dayak ve tecavüz saldırısından, ardından kızını ve kendisini ölümden kurtarmak için cinayet işlemek zorunda kalan kadına hiçbir ceza verilmemesi gerektiğini bildirdi. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, N... Ö...'nün durumunun 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 27. maddesinde düzenlenen "Meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaştan ileri gelmiş ise faile ceza verilmez" hükmü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek kadının derhal salıverilmesi gerektiğini de bildirdi. 

Olaydan sonra tutuklanarak cezaevine konulan ve 3.5 yıldır tutuklu olan N... Ö... Yargıtay'ın kararıyla tahliye edildi. 

Habere konu olan Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin 10.12.2010 Tarih 2010/3046 Esas 2010/7924 Karar sayılı içtihadının, mevzuat ve içtihat programımızda mevcut olduğunu belirtmek isteriz.