Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat

YARGITAY, ALDATMA İDDİASINI TAHRİK SAYMADI!!! - 22/10/2012

Yargıtay, üzerine kuma getirmek isteyen eşi tarafından öldürülen kadının davasında, yerel mahkemenin "kadının kocasını aldattığı yönündeki iddiaları" dikkate alarak yaptığı tahrik indirimine onay vermedi.

2008 yılında H...'da  İ... G... dört çocuğunun annesi H... G...'nin üzerine metresi Y... ve Y...'nin kardeşi S...'yi kuma olarak getirdi. Y... ve S.., H... G...'nin komşuları A... ile ilişkisi olduğu yönünde dedikodu çıkardı. H... G... bir gece çıkan tartışma sonrası kocası İ.. G... tarafından silahla başından vurularak öldürüldü.

H... G...'nin öldürülmesiyle ilgili davada H... 1. Ağır Ceza Mahkemesi eşini öldüren İ... G...'ye işlediği cinayet nedeniyle ağırlaştırılmış müebbet cezası verdi. Sanığın, "Beni başkalarıyla aldattığını söyledi" şeklindeki ifadesini dikkate alarak cezayı 19 yıl 2 ay hapise indirdi. Dosyayı inceleyen Yargıtay 1. Ceza Dairesi, üstüne getirdiği kumaların çıkardığı dedikodulara dayanarak karısını öldüren İ... G...'ye verilen cezayı az bularak, kararı bozdu.

Kararda "Eşi maktuleye karşı şiddet kullanarak onu boşanmaya zorlaması ve kendisinin haksız zeminde bulunması karşısında; her ne kadar eşinin kendisine sadakat göstermediğini söylemişse de bu nedenle onu öldürmesi eyleminde haksız tahrik hükümlerinden yararlanmasının hakkaniyet ve nisfetle bağdaşmayacağı dikkate alındığında, daha az ceza almaya yönelik soyut savunmaya itibar edilerek haksız tahrik hükmü uygulamak suretiyle yazılı şekilde eksik ceza tayini bozmayı gerektirmiştir" denildi.

Habere konu olan Yargıtay 1. Ceza Dairesi' nin 13.03.2012 Tarih 2010/3234 Esas 2012/1724 Karar sayılı içtihadının, mevzuat ve içtihat programımızda mevcut olduğunu belirtmek isteriz.