Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat

YARGITAY: VELAYETTE KARAR ÇOCUĞUNDUR!!! - 12.08.2013

Yargıtay, velayet davasında; çocuğun anne yada babada kalma konusunda, tercihte bulunabileceği doğrultusunda karar verdi.

B...'da bir çift iki kız çocuğun annede, 15 yaşındaki erkek çocuğun ise babaya verilmesi konusunda anlaştı. Ancak bir süre sonra erkek çocuk annesi ile yaşamak istedi. Baba ise karşı çıktı.

Açılan velayet değişikliği davasında, B... 1'nci Aile Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme maddi verilere dayanarak velayetin anneye verilmesinin yasal dayanağı bulunmadığı gerekçesiyle davayı reddetti.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi ise Türkiye'nin taraf olduğu Çocuk Haklarının Kullanılmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesi'nin 6. maddesine dayanarak velayette çocuğun görüşünün alınması gerektiğine karar verirken "Çocuğun yüksek yararına açıkça aykırı düşmedikçe görüşüne önem verilir" dedi.

Haberlere konu olan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin 30.01.2013 Tarihli 2012/8449 Esas 2013/2431 Karar sayılı içtihadının, mevzuat ve içtihat programımızda mevcut olduğunu belirtmek isteriz.