Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat

YARGITAY HORTUMU SİLAH SAYDI!!! - 13.06.2018

Yargıtay 4. Ceza Dairesi, tartıştığı kişiyi hortumla yaralayan sanığın eyleminde kullandığı "Hortum"un silah sayılmasına ve verilecek cezanın artırılmasına hükmetti.

A..'ın S… ilçesinde, tartıştığı bir kişiye önce hortumla daha sonra da ucu kavisli odun kesme aleti tahrayla vurmaya çalışan ancak vuramayan kişi hakkında dava açıldı.

S… Sulh Ceza Mahkemesinde yargılanan sanık hakkında, tahrayla vurmaya çalışmak şeklindeki teşebbüs aşamasında kalan eylemi nedeniyle "yaralamaya teşebbüs" suçundan ceza verildi ve cezası ertelendi. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyaya bakan Yargıtay 4. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını oy birliğiyle bozdu.

4. Ceza Dairesi, kararında, olayda,  silah sayılan hortumla vurmak suretiyle "silahla yaralama" eylemi tamamlandığı halde tamamlanmış eylemden hüküm kurulması yerine, "tahra ile vurmaya çalışmak" şeklindeki teşebbüs aşamasında kalan eylemden ceza verilerek, eksik cezaya hükmolunmasının bozmayı gerektirdiği belirtildi.

Haberlere konu olan Yargıtay 4.Ceza Dairesi'nin 01.02.2016 Tarihli 2013/33471 Esas 2013/1539 Karar sayılı içtihadına programımızdan ulaşabilirsiniz.