Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat

YARGITAY'DAN KUMA CEZASI KARARI!!! - 20.12.2018

Yargıtay 8. Ceza Dairesi Sanığın eşi ile yaşadığı ortak konutlarına, gayrimeşru ilişki yaşadığı E...'yi getirip birlikte yaşamaya zorlamasıyla yaşamına son verdiği için; sanık hakkında üst sınırdan ceza verilmesi gerektiğine hükmetti. 

Haberlere konu olayda, E...’da altı yıl önce üzerine kuma getirildiği için dördüncü kattaki evlerinin penceresinden atlayan N... ölümüyle ilgili 'eziyet' suçundan eşi K...'ne verilen 4 yıl 2 ay hapis cezası, Yargıtay tarafından az bulundu.

Kararı bozan Yargıtay 8'inci Ceza Dairesi, bu suçtan cezanın arttırılmasını, eşinin evden çıkmasına izin vermeyen Barçın'ın 'kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma' suçundan da cezalandırılmasını istedi. 

Sanığın eşi ile yaşadığı ortak konutlarına, gayrimeşru ilişki yaşadığı Esengül N.'yi getirip birlikte yaşamaya zorladığına değinen Yargıtay 8. Ceza Dairesi, "ölen N...'nin olay günü ve öncesinde sanık tarafından darp edilmesi, ailesi ile görüştürülmemesi, evden çıkmasına izin verilmemesi gibi nedenlerden dolayı gerek ailesi gerekse yaşadığı çevre sakinleri nezdinde küçük düşürülüp zor durumda bırakıldığı, yuvasının dağılmasını istemeyen ve yakınlarına bu durumdan duyduğu rahatsızlığını dile getiren ölenin bir süre düşürüldüğü bu onur kırıcı duruma tahammül ettiği ancak, maruz kaldığı fiziksel ve ruhsal şiddete daha fazla dayanamayarak hayatına son verdiği olayda,  sanığın vehamet arz eden fiili, meydana gelen tehlike ve zararın ağırlığı da dikkate alınarak üst sınırdan veya üst sınıra yakın bir ceza tayin edilmesi gerektiğinin gözetilmesi gerekir” dedi.

Haberlere konu olan Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nin 10.05.2018 Tarihli 2017/ 25367  Esas 2018 / 5190 Karar sayılı içtihadına programımızdan ulaşabilirsiniz.