Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat

YARGITAY'DAN FİGÜRAN KARARI!!! - 20.12.2018

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, figüranların hizmet akdi kapsamında çalışan işçi olduğuna karar verdi.

Haberlere konu olan kararda; özel bir televizyon dizisinde padişah muhafızı rolünde oynayan figüranın çekimler sırasında attan düşerek yaralanması üzerine açmış olduğu maddi tazminat davasını iş kazası kabul etti.

Ayrıca Kurul, figüranın açtığı maddi tazminat davasında, İ... 3. İş Mahkemesinin "figüran ile yapımcı firma arasındaki sözleşmenin iş değil eser sözleşmesi olduğu, bu nedenle davanın iş mahkemesinde görülemeyeceği" gerekçesiyle verdiği görevsizlik kararını bozdu.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu: "Figüran oyuncuların sosyal güvenlik hukuku bakımından sigortalılıkları değerlendirildiğinde kanun koyucunun da figüran oyuncuları hizmet akdi kapsamına alarak işçi kabul ettiği anlaşılmaktadır. Yönetmenin talimatlarıyla sıkı sıkıya bağlı ve tek görevi figüran oyuncu olarak belli sahnelerde rol almak olan, kendine ait bir iş organizasyonu da bulunmayan davacıyı eser sözleşmesi kapsamına almak hukuka uygun değildir" 

Haberlere konu olan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun 21.02.2018 Tarihli 2015/ 21-139 Esas 2018 / 316 Karar sayılı içtihadına programımızdan ulaşabilirsiniz.