Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat

YARGITAY, HAMİLE EŞ CİNAYETİNDE CEZAYI AZ BULDU!!! - 24.12.2018

Hamile eşini aldatma şüphesiyle öldüren kocaya ‘haksız tahrik altında cinayet’ten verilen 18 yıl hapsi, Yargıtay 1. Ceza Dairesi az buldu. 1. Ceza Dairesinin cezayı az bulma sebebi, kocaya ‘haksız tahrik’ indirimi yapılmasına değil, bu indirimin yüksek olması idi. 

Habere konu olan olay şöyle gelişti. Sanık M... ile hamile eşi, şiddetli geçimsizlik yaşıamaktayken, M.. , eşi B...’yu tabancayla öldürdü. Sanık M..., A.. 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada eşinin kendisini kardeşi ve başka erkeklerle aldattığını, bunu itiraf ettiği için öldürdüğünü ileri sürdü. Yerel Mahkemenin gerekçeli kararında, M...’nin eşini önceden planlayarak öldürdüğüne dair bir kanıt olmadığı iddia edildi.

Yerel Mahkeme Kararında, M..’nin cesedi gizleme ve evden kaçtığını söyleme imkanı varken eşini öldürmesi indirim sebebiy saydı. M.. bir erkekle sık telefon görüşmelerinin olduğu, evi ve çocuğuyla ilgilenmediği öne sürüldükten sonra “Olay günü başka erkeklerle görüştüğünü beyan etmesinden ötürü tahrik hükümleri uygulanmıştır” denildi. 

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, cezayı az bularak, M...’nin boşanma davası açtığı, dava sürerken barıştıkları ve beraber yaşamaya başladıkları sebebiyle “maktulün daha önce yaptığı haksız eylemleri sanığın affettiğinin anlaşıldığı” belirtmiştir. Olay anında B...’nin söylediği iddia edilen sözlerle ilgili, yüksek indirim yapıldığı için cezanın arttırılması istendi.

Haberlere konu olan Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin 11.09.2018 Tarihli 2018/ 1016   Esas 2018 / 3435  Karar sayılı içtihadına programımızdan ulaşabilirsiniz.