Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat

ASKERİ YARGITAY OTOBÜS BİLETİ BULAMAYAN ASKERİ FİRARİ SAYMADI...-11/10/2007 - 05.07.2011

Askeri Yargıtay 2. Dairesi, izni bittikten sonra birliğine dönmek için otobüs bileti bulamayan ve bunu da kanıtlayan asker hakkında verilen mahkumiyet kararını bozdu . İzin bitimi Kurban Bayramı dönemine denk gelen asker, otobüs bileti bulamadığı için birliğine dönemeyince "firar etmek" suçunu işlediği gerekçesiyle askeri mahkeme tarafından mahkum edildi.

Askeri Yargıtay ise mahkemenin kararını bozarak, `Otobüs bileti bulamamak kabul edilebilir bir mazerettir` dedi. Acemi eğitimini tamamladıktan sonra 18 gün süreyle dağıtım iznini kullanmak için memleketi Gaziantep `e giden sanık er M.Ç. izninin bitmesinin ardından İstanbul `a dönmek için otobüs bileti bulamadı. Görev yerine dönemediği için firari duruma düşen M.Ç. hakkında üç yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Gaziantep den İstanbul `a gitmek için başvurduğu tüm otobüs firmalarından 'yer yok' yanıtını aldıktan sonra yazılı belge de düzenlettiren M.Ç. mahkum olmaktan kurtuldu .

Otobüs bileti bulamadığını E Tipi Merkez Komutanlığı `na da bildiren sanık er M.Ç. bayramın bitmesinin üzerinden iki gün geçtiği halde birliğine dönmediği gerekçesiyle Askeri mahkeme tarafından hapis cezasına çarptırıldı. Askeri Yargıtay , mahkemenin kararını bozarak, `Sanığın gecikmesinin kabul edilebilir mazeret olduğu değerlendirilmelidir` dedi. Bu kararın ardından izinleri bayram dönemine rastlayan askerler, otobüs bileti bulamadığını kanıtlarsa firar suçundan mahkum olmayacak.