Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat Sinerji Hukuk Yazılımları Mevzuat & İçtihat

2. HUKUK DAİRESİ: "ÇOCUKLA HAFTALIK İLİŞKİ KARARI VELAYET HAKKINI KISITLAR!"-17/10/2007 - 05.07.2011

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, velayeti anneye verilen çocukla babasının anne yanında kişisel ilişki kurmasını, annenin velayet hakkını kısıtlayacağına hükmetti. Bir boşanma davasında, yerel mahkeme, 1.5 yaşındaki çocuğun velayetini anneye vererek, çocuk ile babanın, ayın her Cumartesi günü anne yanında kişisel ilişki kurmasına karar verdi.

Kararın "kişisel ilişki" yönünden temyiz edilmesi üzerine, dosyayı inceleyen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkeme kararını bu yönden bozdu. Dairenin kararında, velayeti anneye bırakılan çocukla baba arasında her Cumartesi günü kişisel ilişki kurulmasının annenin velayet hakkını kısıtlar nitelikte olduğuna işaret etti.

Dairenin kararında, "Değişen şartlar karşısında velayetin değiştirilmesi ve kişisel ilişkinin yeniden düzenlenmesi de imkan dahilindedir. Bu kuralı bertaraf ederek, gelecek uzun yılları içine alacak şekilde kişisel ilişki kurulması da doğru görülmemiştir" denildi.